Dla dzieci > Dla rodziców > Czy warto posyłać dziecko do przedszkola?

Czy warto posyłać dziecko do przedszkola?

Czy warto posyłać dziecko do przedszkola?

Czy warto posyłać dziecko do przedszkola? To z pewnością bardzo ciężkie pytanie dla każdej z troskliwych mam. Po urodzeniu dziecko jest otaczane nieustanną opieką ze strony swoich rodziców. Jednak to że kochamy swoje dzieci nie oznacza tego, że należy im poświęcać każdą wolną chwilę. Niestety dla kobiet czas przeznaczony na wychowanie dzieci często przekreśla realizację planów zawodowych. Oczywiście nie musi tak być! To właśnie przedszkole daje możliwość wybrnięcia z tej trudnej sytuacji jaką jest rozłąką ze swoim malcem. Natomiast przed podjęciem decyzji o zapisaniu dziecka w placówce należy rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii:

 

[toc]

 

Czy dziecko jest już gotowe na rozłąkę?

Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie. Wydaje mi się, że w trzecim roku życia każda pociecha posiada już pewną zdolność nawiązywania kontaktów. Potrafi samodzielnie załatwiać swoje podstawowe potrzeby, a przynajmniej o nich sygnalizować. Z drobną pomocą myje ręce, pije z kubka oraz posługuje się widelcem i łyżeczką. Ważne jest także to, by rodzice w odpowiedni sposób przygotowali malca do życia w zupełnie nowej dla nich sytuacji. Przecież nikt nie nakazuje nam pozostawić potomka w przedszkolu na osiem godzin. Idealnym rozwiązaniem jest ukazanie przedszkola z jak najlepszej perspektywy. Dobrym pomysłem jest wstępna  wizyta w placówce na krótki okres czasu. Dzieci poznają nowe otoczenie wspólnie z rodzicem. Dostrzegają radość innych oraz zauważają, że to miejsce, w którym mogą bawić się z rówieśnikami.

 

Czy dziecko w przedszkolu się rozwija?

Kluczowe pytanie każdego z rodziców. Oczywiście, że od rodziców najbardziej zależy to czy pociecha rozwija się w prawidłowy sposób. Jednak jeśli chcemy, by nasze dziecko posiadało możliwość zdobywania nowych doświadczeń warto wziąć pod uwagę kilka przytoczonych argumentów. Czego uczy przedszkole?

 

Przedszkole uczy nawiązywania niesamowitych kontaktów i funkcjonowania w grupie:

Na początku nie dla każdego dziecka jest to łatwe. Jeśli wcześniej przebywało tylko w gronie rodziców i bliskich osób ciężko odnaleźć mu się w grupie rówieśniczej. To właśnie w przedszkolu nabędzie umiejętność dzielenia się zabawkami, podejmowania kompromisów w trudnych sytuacjach oraz tolerancji względem innych. Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nawiązuje swoje pierwsze przyjaźnie. Maluch ma prawo wyrażać swoje opinie i podejmować wybory, z kim ma ochotę się bawić a z kim nie. Wszystkie nowe doświadczenia będą rzutowały na funkcjonowaniu dziecka w przyszłym życiu szkolnym oraz późniejszym życiu dorosłym zarówno rodzinnym jak i zawodowym.

 

Przedszkole uczy odpowiedzialności:

Przeważnie bywa tak, że to rodzice są odpowiedzialni za wszystkie czyny swoich potomków. Twierdzą, że lepiej i łatwiej zrobić coś samemu niż powierzyć zadanie dziecku. Jednak kiedy malec przebywa w przedszkolu odpowiada sam za siebie. Uczy się określonych zasad. Doskonale wie, że po skończonej zabawie należy posprzątać zabawki, za które właśnie on jest odpowiedzialny. Kiedy pani prosi o ciszę, potrafi opanować swoje emocje. Zadaniem rodziców jest angażowanie dziecka w drobne prace domowe, by maluch nabywał umiejętność wykonywania różnych czynności.

 

Przedszkole uczy samodzielności:

Rodzice swoją nadopiekuńczością często krzywdzą swoje dzieci. Maluch, który w domu był karmiony i opornie radził sobie z ubieraniem, w przedszkolu bez problemu nabędzie te umiejętności. Jeśli zobaczy, że inne dzieci wykonują je bez problemu, sam z siebie zrobi pierwsze kroki ku samodzielności. W przedszkolu dziecko nauczy się również wielu innych przydatnych czynności, które będzie potrafiło samodzielnie opanować.

Błąd na stronie?? Nieaktywny link??


Zaznacz proszę błędny tekst lub link i wciśnij klawisze Ctrl+Enter, by nas o tym poinformować.

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Spodobała Ci się nasza strona?

Mamy taką nadzieję. Polub i udostępnij naszą stronę lub powiedz nam co w niej zmienić. U nas najważniejsze jest zdanie odwiedzającego.

TOP

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: